Terapia Dialektyczno-Behawioralna jest jednym z nurtów trzeciej fali terapii poznawczo-behawioralnych. Jego twórczynią jest prof. Marsha Linehan, która przez wiele lat zmagała się z problemem silnej dysregulacji emocji, jednocześnie szukając jak najlepszej formy pomocy dla osób takich, jak ona sama. Podejście to jest bardzo skuteczne w leczeniu borderline, ale też w innych zaburzeniach, w których problemem są silne emocje i destrukcyjne sposoby radzenia sobie z nimi. Dzięki pracy prof. Linehan, zaburzenia osobowości przestały być „diagnozą beznadziejną” i powstała nadzieja na polepszenie jakości życia pacjentów.
DBT opiera się wyłącznie na umiejętnościach o udowodnionej naukowo skuteczności (evidence-based therapy).
DBT jest kompleksową formą pomocy w przypadku zaburzeń osobowości, a jego skuteczność opiera się na czterech filarach:
Spotkania indywidualne
Cotygodniowe, godzinne spotkania z terapeutą, na których pacjent ma możliwość ćwiczenia umiejętności dotyczących aktualnych problemów.
Wsparcie telefoniczne
Jesteśmy dostępni pod telefonem dla naszych pacjentów, aby wspierać ich w pokonaniu kryzysów poza sesjami i pomagać w stosowaniu uczonych umiejętności
Grupowy trening umiejętności
Grupowe warsztaty z zakresu modułów: Uważności, Regulacji Emocji, Skuteczności Interpersonalnej i Tolerancji na dolegliwości psychiczne. Warsztaty grupowe są ważną częścią DBT i podnoszą jej skuteczność.
Zespół konsultacyjny
DBT jest podejściem zespołowym. Regularnie spotykamy się i superwizujemy zespołowo, aby jak najlepiej pomagać naszym pacjentom, zapobiegać wypaleniu i dzielić się doświadczeniami.